Domeček

Ideas-for-Kids11 A je to tu, roky jsem o tom snil a teď se chaloupka začíná zhmotňovat.pozemek Roky sním o domečku v přírodě, kde ptáci zpívají, slunce svítí, dosti místa na pěstování rostlinek, pro hraní a tvoření.
Roky jsem snil a přemýšlel o tom, kde by to mělo být, ale pak mi došlo, že to by měli dělat dva… takže jsem to pustil a život šel dál. Koncem roku 2012 mi do života přišla Jarka, ano, už je s kým :) Místo jsme chvíli aktivně hledali, nic z toho nebylo, požádali jsme prosbou a hle, objevil se krasavec, pozemek na kopci nad Chocní. Skoro 3000m2, rovina, svah, slunce, vítr, výhledy,  stromy, voda…
Na jaře 2013 jsme ho koupili. Následovalo období plánování, přemýšlení, naciťování, přeskupování, poradenství,…. na podzim jsme podali na stavební úřed dokumentaci pro územní řízení s názvem „Rekreační dům Choceň“.
domek-pohledy domek-1np domek-situace

Také jsme podél plotu se sousedy zasázely několik statných stromků, které krásně raší. Stavbu už jsme pomalu začali, je hotová studna, 30m vrt s křišťálovou vodičkou, staví se dílna s přístřeškem a i bagr se už stihl vyřádit, to mě u srdce trochu bolelo, jak to ryl z prava do leva a zpět. Ale je hotovo a zem se může „v klidu“ regenerovat. Jarka už také tvoří první záhony, česnek, cibule, jahody, brambory. Pak nějaké keře do plotu.
A musím říci, že cítím při odjezdu na stavbu krásný radostný pocit. A tvoření na místě, ač často špinavé a náročné, něco vám roste pod rukama, báječný pocit.

domek-drevo domek-vita

Technologie

Základy:  použity klasické betonové obvodové pasy (ne deska), čímž se ušetří cca 60% betonu proti desce

Podlaha: bude mít trochu unikátní složení, není použitá „žádná“ hydroizolační folie, tuto roli zastane pěnosklo, které nesákne vodu a ještě tepelně izoluje, složení odspodu: hlína, geotextilie, pěnosklo, geotextilie, hlína, dřevěná podlaha. Toto řešení jsme mohli realizovat, protože máme na pozemku mizivý radon a jsme na kopečku, kde je „sucho“.

Stěny: konstrukce z trámů, na které bude z obou stran deska a 32cm mezera bude vyfoukaná papírem (celulosou)
Většina trámů je recyklována ze starého seníku, jsou trochu pobouchané, ale pořád dobré a krásně proschlé.
složení z venlu: obklad(asi palubky), provětrávaná mezera, lisovaná sláma (ekopanel), celulosa, OSB, lisovaná sláma, omítka (většinou hliněná). Takováto stěna je velmi blízko stěně pasivního domu, takže bude teplíčko. Ekopanel se chová podobně jako dřevo, takže zastane i akumulační roli.

Střecha:
jako krytinu jsme z cenových důvodů zvolili tešku, konkrétně BramacMax, chtěli jsme zelenou střechu, ale to by bylo cca 3x dražší

Topení: v chaloupce budou těžká tahová akumulační kamna, která vydrží hřát po zatopení i víc než den! A dokonce se bude v topeništi dát péct chleba. Takže žádné akumulačky a podobně. Kamna jsou situována do středu chaloupky, tepelná stěna bude vyvedena do koupelny a do jednoho pokojíku, jinam bude teplo sálat. Na kamnech bude i ležení, okolo kamen bude stěna z nepálených cihel, která má super akumulační vlastnosti a krásně pracuje se vzdušnou vlhkostí.

Elektřina: na pozemek nám nevede kabel od Čezu, pokoušeli jsme se, ale bylo by to dosti komplikované, tak jsme zvolili cestu soběstačnosti a postavíme solární ostrovní elektrárnu (panely, regulátor, baterie, střídač). Jelikož v tomto oboru již několik let pracuji, postavím ji dost svépomoci, jen bateriový systém bude dodán na klíč. Toto řešení nám dá dostatek energie na běžné věci jako lednice, pračka, svícení, počítače, … jen takové věci jako fén a rychlovarná konvice budou mimo hru. A v zimním období se budeme muset trochu uskromnit a používat spotřebiče v souladu se světlem a výjměčně nasadit záložní centrálu.
Viz článek o FVE

Ohřev vody: většinu roku by mělo být dostatek elektřiny i na ohřev teplé vody, bude použit mechanismus, že při nabytí baterií bude ohřívána voda, takže se občas možná stane, že teplá nebude. V zimním období bude ohřev ze sporáku na dřevo, na kterém bude tepelný výměník.

Vaření: na vaření bude sporák na dřevo + plynový vařič pro „rychlé“ vaření

Okna: okna dřevěná, pravděpodobně eurookna a zasklení nejlepším dvojsklem. Trojsklo je drahé a mimo váhy má i jiné neduhy, jako třeba nižší prostup světla. A jelikož těch oken nebudeme mít zase tolik, bereme dvojsklo.

K inspiraci o elektrárně i domečku moje přednáška z Pražské konference Přírodní stavitelství 2017

INSPIRACE PRO ZDRAVĚJŠÍ BYDLENÍ

Téma stavění je, asi jako všude, velmi široké a pestré, jak do materiálů a technologií stavby. Cítím, že „pokrok“ v minulém století směrem od přírodních materiálů k umělým už lidé pomalu prokoukly a zjistili, že to není správný směr. Dnes se opět přechází na přírodní materiály, jako hlína a dřevo.

Jsou i témata, které se v běžné stavařině zatím neřeší, a to jsou záporné ionty. Velmi inspirující přednášku můžete zhlédnout tady

Aktualizace 3/2016 – krásný snímek o jednom dřevěném domečku tady https://vimeo.com/157572718

Aktualizace 2/2017 – zajímavý článek o Měsíčním dřevu včetně odborných výzkumů na to téma